Hikvision DS-7208HGHI-M1 8 Channel 720p 1U H.265 Digital Video Recorder
Original price was: KSh7,300.00.Current price is: KSh6,999.00. EX-VAT
-4%
  • Model: DS-7208HGHI-M1
  • Channels: 8
  • Video Input: 8-ch
  • Video Compression: H.265+/H.265/H.264+/H.264
  • Analog and HD-TVI Video Input: 8-ch, up to 720p resolution
  • Audio Input: 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ)
  • Two-Way Audio: 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ), (using the first audio input)
  • HDMI/VGA Output: 1920 × 1080 / 60 Hz,1280 × 1024 / 60 Hz, 1280 × 720 / 60 Hz, 1024 × 768 / 60 Hz
  • Sub-stream: WD1/4CIF@12fps; CIF/QVGA/QCIF@25fps (P)/30fps (N)
  • Video Bit Rate: 32 Kbps-6 Mbps
Order Product On WhatsApp
Hikvision DS-7208HGHI-M1
KSh7,300.00 Original price was: KSh7,300.00.KSh6,999.00Current price is: KSh6,999.00. EX-VAT
  1. Channels: The “7208” in the model name suggests that it supports 8 channels, meaning it can handle up to 8 different cameras.
  • Model: DS-7208HGHI-M1
  • Channels: 8
  • Video Input: 8-ch
  • Audio Output: 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ)
  • Audio Bit Rate: 64 Kbps
  • Dual-Stream: Support
  • Stream Type: Video, Video & Audio
  • Synchronous Playback: 8-ch
  • Playback Resolution: 720P/VGA/WD1/4CIF/CIF
  • Network Interface: 1; 10M / 100M self-adaptive Ethernet interface
  • Network Incoming Bandwidth: 32 Mbps
  • Remote Connections: 128
  • USB Interface: 2 × USB 2.0
  • Capacity: Up to 6 TB capacity for each disk
  • SATA: 1 SATA interface
  • eSATA: 1 eSATA interface
  • Power Supply: 12 VDC
  • Consumption: ≤ 20 W
  • Working Temperature: -10 °C to +55 °C (14 °F to 131 °F)
  • Working Humidity: 10% to 90%
  • Chassis: 1U chassis
  • Dimensions: 260 × 222 × 45 mm (10.2 × 8.7 × 1.8 inch)