Mecer ME-10000-WPTU, 10KVA Online Smart Tower Single Phase
Original price was: KSh310,000.00.Current price is: KSh279,999.00. EX-VAT
-10%
  • 50Hz/60Hz frequency converter mode
  • 110-300 VAC voltage range
  • ECO energy saving mode
  • 20 x12V 9Ah batteries parallel kit compatible
  • 0.99 input power factor
  • 0.8 output power factor
  • EPOE (mergency power off function)
  • SNMP+USB+RS-232 multiple communications
Order Product On WhatsApp
KSh310,000.00 Original price was: KSh310,000.00.KSh279,999.00Current price is: KSh279,999.00. EX-VAT
Mecer ME-10000-WPTU 10000VA / 8000W ON-LINE UPS (with AVR,Monitoring Software + Cable & Built-in Surge Protection) – Black. 12 V / 9 Ah batteries x16. Voltronic Power Winner Pro online pure sine wave UPS.
ME-10000-WPTU 10000VA Specifications:
  • Capacity: 10,000 VA / 10,000 W
  • Topology: Double-Conversion Online UPS
  • Input Voltage Range: 110V/120V/127V/220V/230V/240V (adjustable)
  • Input Frequency: 40 – 70 Hz (auto-sensing)
  • Input Power Factor: > 0.99
  • Output Voltage: 110V/120V/127V/220V/230V/240V ± 1% (adjustable)
  • Output Frequency (Synchronized with Input): 50/60 Hz ± 0.1% (adjustable)
  • Waveform: Pure sine wave
  • Battery Type: Sealed, maintenance-free lead-acid battery
  • Battery Voltage: 240V DC (20 x 12V batteries)
  • Battery Capacity: Dependent on external battery packs
  • Typical Battery Recharge Time: 5 hours to 90% after full discharge
  • Number of Battery Slots: Expandable with external battery packs
  • Number of Outlets: Terminal block for hardwiring
  • Communication Ports: USB, RS232, SNMP slot
  • Display: LCD display for detailed UPS status and measurements
  • Efficiency: Up to 95% in online mode
  • Operating Temperature: 0°C to 40°C
  • Noise Level: < 60 dB
  • Indicators: LED indicators for UPS status and alarms
  • Audible Alarm: Battery low, overload, and fault alarms
Specifications and features
Product Code ME-10000-WPTUspacer
CAPACITY 10000 VA / 8000 W
PHASE Single phase with ground
INPUT
Input Voltage Range 110-300 VAC (Based on load at 50%); 176-300 VAC (Based on load at 100%)
Nominal Voltage 208/220/230/240 VAC
Frequency Range 46~54 Hz or 56~64 Hz
Power Factor >= 0.99 @ Nominal Voltage (100% load)
OUTPUT
Voltage Regulation ± 1%
Output Voltage 208/220/230/240 VAC
Frequency Range (Batt. Mode) 50 Hz or 60 Hz ± 0.1 Hz
Transfer Time : AC Mode to Battery Mode Zero
Transfer Time : Inverter to Bypass Zero
Transfer Time : Waveform (Batt. Mode) Pure Sine Wave
Current Crest Ratio 3::1
Harmonic Distortion <= 3% THD (Linear Load); <= 5% THD (Non-linear Load)
Frequency Range (Synchronized Range) 46~54 Hz or 56~64 Hz
Mecer ME-10000-WPTU 10000VA EFFICIENCY
Battery Mode 0.91
AC Mode 0.93
Mecer ME-10000-WPTU 10000VA BATTERY
Long-run Model : Battery Type Depending on the capacity of external batteries
Long-run Model : Charging Current (max.) 1A/2A/4A/6A (Adjustable, 6A is only available for 16pcs batteries)
Long-run Model : Charging Voltage 273 VDC ± 1% (Based on 20pcs bateries)
Long-run Model : Numbers 16~20 (Adjustable)
Standard Model : Battery Type 12 V / 9 Ah
Standard Model : Charging Current (max.) 1A/2A
Standard Model : Charging Voltage 218.4 VDC ± 1%, 273 VDC ± 1%
Standard Model : Numbers 16, 20
Standard Model : Typical Recharge Time 9 hours recover to 90% capacity
INDICATORS
LCD Load level, Battery level, AC mode, Battery mode, Bypass mode, and Fault indicators
ALARM
Battery Mode Sounding every 4 seconds
Low Battery Sounding every second
Overload Sounding twice every second
Fault Continuously sounding
ENVIRONMENT
Operating Humidity 0~95% RH @ 0- 40°C (non-condensing)